About me – O mnie

Język Polski kliknij Tutaj🇵🇱

fullsizeoutput_1116🇬🇧My name is Ewelina, I was born in Poland but it has been 12 years since I moved in to United Kingdom. I am vegetarian, sensitive and brave persona who isn’t afraid of new challenges. My closest call me lucky women but I simply believe in happiness and I am not afraid of new and unknown. Life has taught me one thing “to love what we have, because then we have what we love”.

For a very long time I was interested in health and plant nutritious food but last 4 years made me more aware of what I really need to do to be healthy, happy and fulfill women. As a result of “me”/personal work I have done, weeks of detoxicating and finally as a result of listening to my body I became practitioner of something amazing, I called it my conscious life.

Why blogging? Hmmmm mostly because of the people I met in my recent life, after long conversations, sharing my recipes and running tips I felt like is my time to give back what I know and share my thoughts with everyone, but most importantly to be able to leave something mine behind, some good recipes, travel hints and plenty of running tips on so we call “paper”, for every single soul including my own.

All recipes are mine, discovered through many travels, which thanks to my mum I started at very young age. They all have been tried and tested by my friends,family and my better half.

IMG_4588
My better half

So welcome! Read and take anything you wish from my site, you will find here: Quick, healthy and plant based recipes, travel tips and most importantly good advises from determined amateur runner who loves to share her passions.

I invite you to go on a journey with me!

 

🇬🇧 “Food is not rational. Food is culture, habit, craving and identity.”

🇵🇱

🇵🇱Mam na imie Ewelina, urodziłam sie w Polsce ale od 12 lat zamieszkuje Wyspy,
jestem wegetarianka, osoba wrażliwa i odważna, ktora nie boi sie nowych wyzwań. Najblizsi mowia o mnie szczesciara, a ja po prostu wierze w szczęście I się go nie boję,  życie nauczyło mnie jednego żeby “kochać to co się ma, bo wtedy będzie się mialo to co sie kocha”!

fullsizeoutput_1117

Od dłuższego czasu interesuję się zdrowiem I odżywianiem, ale dopiero od 4 lat w pełni dotarło do mnie co, tak naprawdę potrzebuję zeby być zdrowa I szczęśliwa kobieta. W końcu za sprawa pracy ze soba I swoim cialem, tygodniami detoxów, wsłuchiwania sie w swoj organizm stałam się ja to nazywam praktykiem świadomego życia.

Dlaczego blog, hmmmm głownie na prośbę osób które staneły na mojej drodze, po dlugich rozmowach, radach I czesto dyktowaniu moich przepisów I biegowych wskazówek, poczułam pewnego rodzaju obowiazek podzielenia sie tym co wiem, z szersza publicznościa, a przede wszystkim pozostawienia zapisanych myśli, rad, przepisów I biegowych porad na tak zwanym “papierze”, dla każdego włacznie ze mna.

Wszystkie przepisy sa moje,odkryte podczas rozmaitych podróży, ktore dzięki mojej mamie zaczełam w bardzo młodym wieku a które zostaly potem doszlifowane, wypróbowane I przetestowane na moich znajomych, rodzinie I lepszej połówce.

Tak ze Zapraszam – ! do czytania I brania z mojego bloga. Znajdziecie tutaj: przepisy na szybkie, proste i zdrowe dania, wskazowki podróżnika I rady zdeterminowanego biegacza amatora.

Zapraszam w podróż ze mna!

🇵🇱”Jedzenie nie jest racjonalne. Jedzenie to kultura, nawyk, pragnienie i tożsamość.”

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s